fbpx
24.11.2020 Статті

Як подбати про безпечне повітря в будинку? Частина 1

Сучасні будинки та квартири – це герметично закриті приміщення, обставлені меблями, різною побутовою та оргтехнікою, килимовими покриттями та іншими предметами побуту. У такому оточенні людині жити досить зручно, але не завжди безпечно. Повітря у таких приміщеннях швидко насичується вологою і вбирає в себе велику кількість летких органічних речовин, які надходять з різних джерел. Та й сама людина у процесі дихання активно насичує повітря вуглекислим газом, що разом з іншими чинниками помітно погіршує якість повітря і в довгостроковій перспективі становить серйозну загрозу для її здоров’я. Вирішити цю проблему дозволяють сучасні вентиляційні системи, що забезпечують необхідний повітрообмін. А скеровувати роботу таких систем і підказувати їм, коли та в якому режимі працювати, здатні датчики якості повітря. Про них і йтиметься у нашій серії статей.

Що для нашої людини означають слова «домашній комфорт» та «затишок»? Напевно, перш за все, тепло, яке особливо цінне холодної пори року. Цим і пояснюється така висока популярність сучасних віконних склопакетів, які сьогодні присутні практично у кожному будинку, максимально захищаючи житло від вуличного холоду та усіляких примх погоди. Однак іноді трапляється так, що, виграючи в одному, ми втрачаємо у чомусь іншому. Завдяки віконним склопакетам наші квартири та будинки мають дуже високий ступінь герметичності. Якщо для заощадження тепла у приміщенні це плюс, то для вентиляції це великий мінус. За недостатньої вентиляції та у разі постійного перебування людей у приміщенні повітря набагато швидше стає непридатним для нормального життя: у ньому значно знижується вміст кисню та збільшується вміст вуглекислого газу, вологи, з’являються різні сторонні домішки та запахи.

Зрозуміло, що таке повітря навіть у найтеплішому будинку не зможе забезпечити господарям комфорт та затишок, і з цим точно треба щось робити. Але як боротися з тим, що не можна побачити і відчути? Адже якщо некомфортну температуру людина може відчути своїм тілом і вжити заходів для виправлення ситуації, то з некомфортним повітрям справи йдуть складніше: його зазвичай не помічають доти, доки не з’являються головні болі і не погіршується самопочуття. Як же визначити ступінь забрудненості повітря та той момент, коли пора діяти? Для вирішення цього завдання призначені датчики, які визначають показники вологості, концентрації вуглекислого газу, летких органічних речовин і т. ін.

Частина перша: вологість і датчики вологості

Це один з основних показників якості мікроклімату в приміщенні. Відносна вологість підвищується за рахунок пари, яка утворюється під час приготування їжі, приймання ванни або душу, а також у разі зниження кімнатної температури (часто восени перед початком опалювального сезону та навесні після його завершення). Сама людина теж є генератором вологи: постійне дихання та випаровування рідини з поверхні її тіла також сприяють збільшенню концентрації пари в повітрі. За недостатньої вентиляції приміщення рівень вологості зростатиме і створюватиме проблеми для його мешканців.

З числа можливих таких проблем можна назвати появу та поширення цвілі (грибків). Відносна вологість вище норми (більше 60%) та помірно тепла температура (від +18 до +25 ° С) створюють ідеальні умови для розмноження цих шкідливих мікроорганізмів.

Невеликі та майже непомітні плями цвілі у місцях підвищеної вологості можуть створити серйозні проблеми для здоров’я людей. Цвіль викидає у повітря величезну кількість спор розміром 2-8 мкм, які у разі потрапляння в органи дихання людини викликають алергічну реакцію і можуть призвести до низки захворювань – ринітів, фарингіту, бронхіту, астматичних нападів та ін. Продуктами метаболізму цвілі є сильні отрути, які можуть викликати отруєння, розвиток ракових захворювань печінки та легень, серцево-судинну патологію, ураження центральної нервової системи. Також грибок може стати причиною різних захворювань шкіри, які виражаються у вигляді дерматитів та інших запальних процесів. Перебуваючи під постійним впливом цвілі, імунітет людини повільно, але впевнено втрачає свою силу.

Підвищена вологість повітря шкідлива і для меблів, які насичуються зайвою вологою, стають сирими та втрачають свої споживчі властивості.

Не менш шкідливим є і надмірно сухе повітря, що має знижений вміст вологи. Найчастіше така ситуація спостерігається холодної пори року. Коли знижується температура, знижується і точка роси, внаслідок чого волога конденсується на всьому і йде з повітря. За негативних температур відбувається кристалізація вологи, яка переважно випадає на землю та різні поверхні. У результаті цього до наших будинків та квартир надходить повітря зі зниженим вмістом вологи, що вимагає додаткового зволоження. До того ж, потрапляючи у прогріте приміщення (особливо це актуально в опалювальний сезон), воно прогрівається і стає ще сухішим. Річ у тім, що тепле повітря, на відміну від холодного, здатне утримувати в собі більше вологи, тому за підвищення температури знижується відношення кількості присутньої вологи до максимально можливої її кількості за цієї температури. Це відношення є вираженням відносної вологості повітря, яка за підвищення температури буде зменшуватися, створюючи у людини відчуття надмірної сухості. За низької відносної вологості (менше 40%) навіть здорові люди можуть відчувати дискомфорт, сонливість, свербіж та подразнення шкірних покривів. Зайве сухе повітря провокує пересихання слизової оболонки дихальних шляхів і обтяжує перебіг респіраторних захворювань, що особливо актуально для дітей.

РІШЕННЯ. Визначити кількість вологи у повітрі дозволяють датчики вологості (гігрометри) та датчики температури і вологості (термогігрометри). Ці пристрої застосовуються у приватних квартирах та будинках, комерційних, навчальних та медичних установах. Багато сучасних побутових вентиляторів обладнані ними за замовчуванням, що дозволяє вентиляційним пристроям автоматично вмикатися і змінювати режими роботи залежно від показника вологості повітря та температури, підтримуючи у нормі значення цих найважливіших параметрів мікроклімату.

Електромеханічні гігростати ВЕНТС HR-S призначені для керування зволоженням та осушенням у системах вентиляції, кондиціювання та обігрівання. Гігростати також можуть використовуватися як сигналізаційні пристрої, коли вологість перевищує або падає нижче встановленого рівня. Гігростат монтується на стіні всередині приміщень. Синтетичний елемент використовується  у пристрої як сенсорний засіб, який розширюється у разі підвищення рівня вологості та звужується у разі його зниження.

Ширший функціонал має датчик вологості та температури DPWC11200, призначений для керування температурою, зволоженням та осушенням у системах вентиляції, кондиціювання та обігрівання. Пристрій також монтується на стіні і має два аналогових виходи (0-10 В; 4-20 мА), які дозволяють здійснювати плавне регулювання швидкості вентилятора (для цього потрібен вентилятор з ЕС-двигуном). За плавного регулювання швидкість вентилятора змінюється пропорційно рівню вологості та температури. Наявність релейного та аналогового виходів робить датчик сумісним практично з будь-якою вентиляційною системою.

Далі буде…

Читайте також

6 Тра 2021

Вентс проводить комплекс робіт із організації систем мікроклімату у відомій клініці

29 Кві 2021

Як подбати про безпечне повітря у будинку? Частина 3

8 Кві 2021

Обладнання Вентс підтверджує свою енергоефективність

10 Лют 2021

Вентиляцію грузинської клініки забезпечує обладнання ВЕНТС

29 Гру 2020

Як подбати про безпечне повітря у будинку? Частина 2

16 Лис 2020

Обладнання Вентс у всіх куточках світу

29 Тра 2020

Чисте повітря проти вірусних захворювань

4 Тра 2020

Вентиляція в мобільних госпіталях: світова практика та вентиляційні рішення

2 Кві 2020

Вентиляція в медустановах: захист від вірусів та чисте повітря

1 Кві 2020

На шляху до досконалості

11 Бер 2020

Вентиляція на раз, два, три

20 Лют 2020

Космічна подорож

11 Лют 2020

Розумна вентиляція

5 Лют 2020

Кохання під мікроскопом

29 Січ 2020

Повітряні сили

21 Січ 2020

Операція «Децентралізація»

14 Січ 2020

Життя без сміття

3 Січ 2020

Повітря молодості

18 Гру 2019

Сонце в бокалі

16 Гру 2019

Приборкування диму та вогню

12 Гру 2019

У пошуках кисню та фітонцидів

5 Гру 2019

Місто майбутнього

28 Лис 2019

Обережно, пил!

20 Лис 2019

10 негативних наслідків поганої вентиляції в житловому приміщенні

14 Лис 2019

Загадки білого континенту

8 Лис 2019

Мисливці за вуглекислим газом

7 Лис 2019

Зелений клімат-контроль

4 Лис 2019

Без шуму і пилу та зайвих витрат

1 Лис 2019

Повітряна тривога!

25 Чер 2019

Спінений поліпропілен: про користь суперматеріалу

19 Жов 2015

Камінний вентилятор КАМ – економне тепло у Вашій оселі

6 Сер 2014

Антибактеріальне покриття вентиляційного устаткування ВЕНТС

27 Бер 2014

Основи вентиляції для гідропоніки

22 Жов 2012

Провітрювачі ВЕНТС ТвінФреш – гроза підступного газу радон

3 Бер 2011

Класифікація систем кондиціювання та вентиляції

1 Бер 2011

Регульований повітрообмін та енергозбереження

30 Кві 2010

Для чого потрібна вентиляція?

11 Бер 2010

Розвиток ринку вентиляційного обладнання в Україні

23 Лют 2010

Про користь вентиляції

22 Жов 2009

Дихайте на повні груди!

Голосування
Чи допомагають Вам розсилки новин стежити за новинками?

результати

Loading ... Loading ...
Травень 2021
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
« Кві    
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31