fbpx
4.05.2020 Статті

Вентиляція в мобільних госпіталях: світова практика та вентиляційні рішення

На превеликий жаль питання пандемії COVID-19 поки що залишається відкритим. Інфекція розповсюдилася по всьому світу, і зараз кількість хворих вже перевищила мільйон осіб. Щоденно медичні працівники та спеціалісти інших галузей шукають шляхи вирішення проблеми, проте вірус не вщухає, і часто лікарні не в змозі надати медичну допомогу всім пацієнтам. Щоб зняти навантаження з медичних закладів, багато країн світу почали зводити мобільні госпіталі, які стали чи не найактуальнішим рішенням для приймання хворих на коронавірус. Правильно спроектована вентиляція на таких об’єктах не дозволяє вірусу розповсюдитися за їхні межі та убезпечує медперсонал і неінфікованих пацієнтів. Щоб виявити максимально ефективні шляхи боротьби з COVID-19, ми дослідили, як створювали мобільні госпіталі в різних країнах світу, які бувають види таких лікарень та особливості вентиляції для кожного з них.

Щоб розвантажити медичну систему, різні країни вдаються до різних способів створення мобільних лікарень залежно від можливостей та зручності надання медичної допомоги. Однак кожне з таких приміщень повинне обов’язково мати вентиляційні системи, адже насамперед вони забезпечують видалення забрудненого повітря з палат та його очищення. Ці функції вентиляції безпосередньо впливають на безпеку медичного персоналу та пацієнтів усередині шпиталю і запобігають поширенню інфекції за його межі. Крім того, у здоровому мікрокліматі, де концентрація вірусу в повітрі постійно знижується, лікування пацієнтів стає набагато ефективнішим, особливо, коли їхня кількість може сягати декількох тисяч осіб. Наразі більшість мобільних лікарень можна розділити на три типи:

– Блокові шпиталі або шпиталі панельного типу.
– Польові шпиталі або наметні шпиталі (пневмокаркасні модулі).
– Тимчасові шпиталі. Переобладнані приміщення під медичні потреби: готелі, виставкові центри та інші.

Кожен із цих типів має свої особливості вентиляції. Проте, враховуючи глобальність проблеми COVID-19, важливо знайти рішення, яке б не тільки відповідало потребам конкретного типу мобільних госпіталів, а й було доступне у всьому світі.

Одним зі світових вентиляційних виробників є українська компанія «Вентс». Продукцію компанії можна зустріти у більш ніж 120 країнах, а в її асортименті весь спектр обладнання та комплектувальних для систем вентиляції. Зокрема, однією з основних категорій продукції «Вентс» є вентиляційне обладнання для медичних установ.

Рятівний конструктор

На зведення мобільних госпіталів панельного або блокового типу, як правило, необхідно найбільше часу. Проте в таких приміщеннях організація вентиляції є найефективнішою, оскільки встановлення вентиляційного обладнання та систем повітропроводів відбувається на етапі будівництва. До цієї категорії можна віднести контейнери проекту Cura+, який створив італійський архітектор Карло Ратті для медичних закладів на околицях Турину (Італія). Для розширення лікарень тут спробували використовувати вантажні контейнери для морських перевезень. На думку розробника проекту, це оптимальний варіант для приміських зон, якщо за декілька днів необхідно створити закриті палати інтенсивної терапії або загальні палати для пацієнтів. За словами Ратті, це економить час та сили людям, що займаються розгортанням польових шпиталів. Іншим яскравим прикладом є мобільна лікарня панельного типу Thunder Mountain у китайському місті Ухань. Детальніше про проектування вентиляційної системи в цьому медичному закладі ми розповімо в наступній нашій статті.

Мобільна лікарня у місті Ухань

Система вентиляції в госпіталях панельного або блокового типу обов’язково повинна мати окремі пристрої для примусового видалення відпрацьованого повітря та подавання свіжого. Припливні та витяжні вентилятори використовуються індивідуально для чистих, частково забруднених та забруднених зон. Щоб не допустити поширення вірусу всередині шпиталю та уникнути взаємного зараження, необхідно запобігти змішуванню чистого та забрудненого повітряних потоків. Для цього компанія «Вентс» випускає припливні та витяжні установки і вентилятори. Серед них варто відзначити канальні вентилятори КСВ з тепло- і звукоізоляцією, регулюванням швидкості повітряних потоків та НЕРА-фільтрами для особливо тонкого очищення повітря.

Об’єм припливного та витяжного повітря має відповідати вимогам кожної зони з перепадів тиску. Налаштування перепаду тиску відбувається за принципом спрямованого потоку повітря: чиста зона → частково забруднена зона → забруднена зона. Рішенням від «Вентс» є повітророзподільні пристрої регулювання статичного тиску серії КПР СТП для створення VAV-систем вентиляції. Вони підтримують знижений тиск у забруднених зонах, а у чистих – підвищений, забезпечуючи таким чином перетікання повітря з чистих зон у забруднені і виключають зворотний процес.

Чи не найважливішу роль для вентиляції в інфекційних мобільних лікарнях відіграє фільтрація та дезінфекція повітря. Для припливного повітря застосовується триступенева система фільтрації з фільтрами грубого (G2), тонкого (F7) та особливо тонкого (H13) очищення. Щоб уникнути розповсюдження інфекції в навколишнє середовище, фільтрація витяжного повітря відбувається за допомогою фільтрів особливо тонкого очищення (H13). Для таких випадків «Вентс» рекомендує фільтр-бокси ФБ К2, які обладнані фільтрами G4 для первинного очищення повітря та фільтрами F8 і HEPA-фільтрами класу H13 для вторинного. Фільтр H13 затримує до 99% твердих часточок діаметром 2,5 мікрон, а також пух та бактерії. Для додаткового видалення небажаних запахів і газів можливе встановлення вугільного фільтра. Особливо тонке очищення виконується за допомогою електростатичного фільтра, який доступний у модифікації ФБ К2 ES. Для кожного ізолятора має використовуватися окремий фільтр-бокс.

Окрім того, в палатах для лікування інфекційних захворювань необхідно передбачити пристрої кондиціювання повітря. Згідно з китайськими проектами мобільних лікарень холод та тепло повинні подаватися за допомогою теплових насосів типу “повітря-повітря”, а в палатах має використовуватися система кондиціювання з електричними двигунами постійного струму. Конденсат із кондиціонерів необхідно централізовано збирати разом із каналізаційними стоками та стічними водами з різних зон.

Системи димовидалення встановлюються згідно з державними нормами для інфекційних лікарень, але з урахуванням особливостей конкретного проекту мобільного госпіталю.

Модульна допомога

Пневмокаркасні модулі або, як їх ще називають, польові шпиталі та наметні госпіталі мають зовсім іншу специфіку організації мікроклімату. За своєю структурою вони є надувними арковими спорудами з чотиришаровим знімним фольговим внутрішнім тентом-утеплювачем, утепленим днищем, комплектом електрообладнання, а також системою автоматичного підтримання тиску в пневматичному каркасі. Для встановлення такого намету необхідне підкачування повітрям. Електроенергія подається за допомогою генератора.

Підведення вентиляційних пристроїв відбувається через спеціальні отвори в модулі. В них встановлюються повітропроводи, які, у свою чергу, під’єднуються до вентиляційних установок. При встановленні повітропроводу важливо забезпечити герметичність з’єднання.

У якості системи вентиляції в польових шпиталях, як правило, використовуються припливні установки з нагріванням повітря узимку або пристрої кондиціювання для охолодження влітку. Проте в умовах епідемії інфекційного захворювання замість припливних пристроїв необхідно використовувати витяжні установки або вентилятори з фільтрами високої ефективності очищення. Рекомендація від «Вентс» – канальні відцентрові вентилятори ВШ з фільтр-боксами ФБ К2. Пристрої мають високу продуктивність та низький рівень шуму. Завдяки корозійностійкому корпусу з алюмоцинку вентилятори можна використовувати для зовнішнього монтажу, що дуже важливо для польових шпиталів. Таким чином, забруднене повітря видалятиметься з приміщення та фільтруватиметься, що підвищить безпеку медперсоналу, а вірус не пошириться у зовнішньому середовищі.

Подавання свіжого повітря до намету виконується природнім шляхом через вікна з захисними сітками. Для забезпечення стерильності повітря у пневмокаркасних наметах використовуються знезаражувальні апарати, через які протікає 100% повітряних мас. Усередині пристрою відбувається електрохімічне оброблення повітря для знешкодження шкідливих бактерій та вірусів.

Системи димовидалення у польових госпіталях не передбачені, проте шари наметів оброблені протипожежною речовиною.

Перевагою польових шпиталів є можливість зведення їх у важкодоступних місцях або в безпосередній близькості до лікарень для швидкого перенаправлення хворих та доступу до медикаментів або медичного обладнання. До такого рішення звернулися в США. Щоб зняти навантаження з міської лікарні The Mount Sinai, яка є одним з основних медичних закладів для приймання хворих на COVID-19, у Центральному парку Нью-Йорка побудували польовий шпиталь НВО Samaritan’s Purse. Для його зведення було залучено всього 70 осіб, які виконали це завдання за 48 годин. Шпиталь розрахований на 68 місць, з яких 10 реанімаційні, та має у розпорядженні 10 апаратів штучної вентиляції легень (ШВЛ) для найважчих випадків. НВО Samaritan’s Purse буде надавати допомогу людям, яким вже діагностовано COVID-19. Аналогічний польовий шпиталь, але з меншими масштабами, звели в місті Кремона (Італія).

Польовий шпиталь у Нью-Йорку

Час трансформацій

Організація тимчасових шпиталів відбувається на базі інших споруд. Наприклад, щоб розвантажити лікарні у столиці Іспанії, під тимчасовий шпиталь трансформували виставковий центр IFEMA, який став найбільшим у Європі. Він може вмістити 5500 пацієнтів. Для лікування легких випадків зараження коронавірусом під шпиталі також перероблюються мадридські готелі. Загалом готелі в столиці Іспанії можуть надати близько 60 тисяч місць для хворих на COVID-19. У Роттердамі (Нідерланди) в лікарню трансформували арену Ahoy, на якій цьогоріч мали проводити Євробачення. Тимчасовий шпиталь розраховано на 680 ліжок. У Німеччині ж центр боротьби з коронавірусною інфекцією відкрили на найбільшому стадіоні країни – Сигнал Ідуна Парк, який належить ФК Боруссія з міста Дортмунд.

Тимчасовий шпиталь у Мадриді

На таких об’єктах вентиляційні системи, в тому числі й вентиляція димовидалення, встановлюються ще на етапі будівництва. Частіше за все використовуються централізовані припливно-витяжні вентиляційні системи з рекуператорами та фільтрами грубого очищення. Однак через ризик перетину повітряних потоків та низький ступінь очищення повітря від вірусів вони не розраховані на медичні заклади, особливо ті, які мають справу з інфекціями. Тому навіть за наявності вентиляції її необхідно переобладнати з урахуванням норм медичних закладів та методики протидії інфекціям.

Щоб тимчасовий госпіталь був ефективним для лікування пацієнтів, за можливості всі припливно-витяжні установки необхідно перевести в режим витягання. При цьому видалення повітря має здійснюватися індивідуально для чистих та забруднених зон. У такому разі подавання повітря буде відбуватися через вікно, у зв’язку з чим необхідно використовувати знезаражувальні апарати. Для невеликих приміщень (номери готелів) ефективнішиим варіантом є кімнатні провітрювачі, які переведені в режим припливу. Компанія «Вентс» пропонує децентралізовані вентиляційні установки серії Мікра та провітрювачі серії ТвінФреш. Вони легко та швидко монтуються в зовнішні стіни, що дозволяє уникнути тривалих ремонтних робіт. Окрім того, залежно від потреб, пристрої можна налаштувати виключно на приплив або на витягання повітря. На додаток вони мають систему автоматики та можуть обладнуватися НЕРА-фільтрами з класом очищення повітря H13. Для забезпечення максимальної стерильності повітря у приміщеннях важливо використовувати знезаражувальні апарати.

Як правило, на таких об’єктах, як готелі, виставкові комплекси або стадіони передбачено простий доступ до вентиляційного обладнання для зручного сервісного огляду. Завдяки цьому є можливість легкої заміни фільтрів грубого очищення на фільтри з високою ефективністю. У якості рішення варто знову згадати фільтр-бокси від «Вентс» – ФБ К2 з фільтрами G4, F8 та HEPA-фільтрами класу H13 і модифікацію ФБ К2 ES з електростатичним фільтром. При монтажі фільтр-боксу ФБ К2 варто впевнитися, що його розмір відповідає розмірові системи повітропроводів на об’єкті.

У готелях, де кожен номер обладнано кондиціонером, важливо організувати відведення конденсату. Особливу увагу потрібно приділяти герметичності приміщень.

Ситуація в Україні

Про створення мобільних лікарень заговорили і в Україні. На території країни вже діють заклади обов’язкової обсервації громадян, які повернулися з-за кордону, а нещодавно президент Володимир Зеленський повідомив про підготовку розгортання мобільних медичних закладів у окремих регіонах України. Зокрема, чотири такі заклади вже працюють у зоні проведення операції Об’єднаних сил. Командування медичних сил ЗСУ узгодило схему перепрофілювання військово-мобільних госпіталів  на шпиталі для боротьби з коронавірусом в умовах суворого протиепідеміологічного режиму. Для приймання хворих у госпіталях є ізолятори загальною місткістю до 200 ліжок. Для проведення інтенсивної терапії у військових мобільних госпіталях є 24 апарати штучної вентиляції легень. У Маріуполі на випадок масового надходження інфікованих додатково встановлять 35 ліжок в інфекційних боксах військового мобільного госпіталю.

У свою чергу, мер Києва Віталій Кличко зазначив, що в разі виникнення критичної ситуації в столиці під тимчасові лікарні будуть переобладнувати виставкові центри. Також згідно з повідомленням департаменту інформації УГКЦ українська греко-католицька церква готова надати свої храми для лікування інфікованих коронавірусом. Однак будь-яке із вказаних приміщень перш за все повинне мати або організувати задовільну вентиляцію, адже, згідно з дослідженнями, великий ризик зараження існує якраз на об’єктах приймання хворих.

На Дніпропетровщині ж розгорнули наметове містечко для обсервації, яке включає 65 палаток. Обсерваційне містечко складається з місць для проживання, господарської частини, зони санобробки, душових та роздягальнь, наметів для медперсоналу. На території табору встановили спецрамки для дезінфекції та авто для термічної обробки речей і постільної білизни. Окрім приїжджих з-за кордону, за правилами обсервацію також повинні проходити українці, які повертаються з тимчасово окупованих районів Донецької, Луганської областей та із Криму.

Увесь світ продовжує вести боротьбу з пандемією COVID-19. Поки вчені шукають вакцину від інфекції, медичні працівники докладають зусиль, щоб надати допомогу хворим, ризикуючи власним здоров’ям. Згідно з даними МОЗ України 20% від загальної кількості інфікованих у країні – лікарі. Згідно з даними ООН такий самий відсоток хворих серед медиків зафіксовано в Італії. У Іспанії ця частка становить 15%. Це означає, що медичні установи є і полем бою, і найбільшим осередком інфекції. Саме тому дуже важливо при спорудженні мобільних госпіталів організувати правильну вентиляцію, адже від неї головним чином залежить ізоляція вірусу, безпека медперсоналу та здоровий мікроклімат для пацієнтів. Щоб допомогти медичним установам у боротьбі з COVID-19, компанія «Вентс» пропонує свій арсенал вентиляційного обладнання.

Читайте також

20 Гру 2023

Децентралізовані пристрої VENTS: РОЗУМНІ, ЕКОНОМНІ, ПРИВАБЛИВІ

12 Гру 2023

Вентс забезпечив вентиляцію в новому родинному домі для онкохворих дітей «Дача»

23 Лис 2023

Нове обладнання VENTS: ЕНЕРГООЩАДЖЕННЯ, СУЧАСНИЙ ДИЗАЙН, РОЗУМНІ ТЕХНОЛОГІЇ

9 Бер 2023

Провітрюй приміщення без втрат тепла

1 Лис 2022

Укриття потребують систем вентиляції

7 Гру 2021

Вентс забезпечив кліматичним обладнанням найбільший в Україні торговельно-розважальний центр

10 Лис 2021

Юлія Двораковська: «Для нової інноваційної клініки ми обрали обладнання Вентс»

8 Лип 2021

Вентиляція світового рівня

21 Тра 2021

Вчені визнали провідну роль вентиляції в боротьбі з поширенням COVID-19

6 Тра 2021

Вентс проводить комплекс робіт із організації систем мікроклімату у відомій клініці

29 Кві 2021

Як подбати про безпечне повітря у будинку? Частина 3

8 Кві 2021

Обладнання Вентс підтверджує свою енергоефективність

10 Лют 2021

Вентиляцію грузинської клініки забезпечує обладнання ВЕНТС

29 Гру 2020

Як подбати про безпечне повітря у будинку? Частина 2

24 Лис 2020

Як подбати про безпечне повітря в будинку? Частина 1

16 Лис 2020

Обладнання Вентс у всіх куточках світу

29 Тра 2020

Чисте повітря проти вірусних захворювань

2 Кві 2020

Вентиляція в медустановах: захист від вірусів та чисте повітря

1 Кві 2020

На шляху до досконалості

11 Бер 2020

Вентиляція на раз, два, три

20 Лют 2020

Космічна подорож

11 Лют 2020

Розумна вентиляція

5 Лют 2020

Кохання під мікроскопом

29 Січ 2020

Повітряні сили

21 Січ 2020

Операція «Децентралізація»

14 Січ 2020

Життя без сміття

3 Січ 2020

Повітря молодості

18 Гру 2019

Сонце в бокалі

16 Гру 2019

Приборкування диму та вогню

12 Гру 2019

У пошуках кисню та фітонцидів

5 Гру 2019

Місто майбутнього

28 Лис 2019

Обережно, пил!

20 Лис 2019

10 негативних наслідків поганої вентиляції в житловому приміщенні

14 Лис 2019

Загадки білого континенту

8 Лис 2019

Мисливці за вуглекислим газом

7 Лис 2019

Зелений клімат-контроль

4 Лис 2019

Без шуму і пилу та зайвих витрат

1 Лис 2019

Повітряна тривога!

25 Чер 2019

Спінений поліпропілен: про користь суперматеріалу

19 Жов 2015

Камінний вентилятор КАМ – економне тепло у Вашій оселі

Голосування
Чи допомагають Вам розсилки новин стежити за новинками?

результати

Loading ... Loading ...
Червень 2024
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
« Тра    
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930