fbpx
1.11.2022 Статті

Укриття потребують систем вентиляції

Велике навантаження в нинішній війні росії проти України лягло на так звані споруди подвійного призначення та прості укриття для захисту цивільного населення. Проте досвід використання цих споруд продемонстрував певні слабкі місця в їхній роботі. Зокрема, однією з основних проблем є недостатня вентиляція приміщень, що ускладнює тимчасове перебування в них великої кількості людей. Ситуація потребує впровадження конкретних рішень щодо покращення повітрообміну в укриттях. І такі рішення є.

Багато років громадська свідомість відкидала можливість ведення повномасштабної війни на всій території України з відповідними загрозами для життя цивільного населення, тому будівництво житлових об’єктів не передбачало проєктування та зведення в них повноцінних бомбосховищ та протирадіаційних укриттів. На кінець грудня 2021 року в Україні налічувалося трохи більше ніж 21 тис. захисних споруд, частина з яких виявилася частково або повністю непридатною для використання. Для 42-мільйонної країни укриттів виявилося замало.

Під час воєнних дій на допомогу їм прийшли так звані споруди подвійного призначення та прості укриття. До перших належать інженерні споруди виробничого, громадського, комунально-побутового та транспортного призначення, які у воєнний час можуть використовуватись для захисту населення. До цієї категорії входять паркінги, підземні переходи, станції метрополітену та ін. До простих укриттів можна віднести різні фортифікаційні споруди, підвальні приміщення й цокольні поверхи в житлових будинках та адміністративних будівлях. Саме такі непрофільні укриття взяли на себе основне навантаження щодо захисту людей від прямих попадань снарядів стрілецької зброї, осколків та вибухової хвилі.

Події останніх місяців в Україні продемонстрували недоліки в роботі багатьох укриттів. Зокрема, однією з основних проблем є недостатня вентиляція цих приміщень, унаслідок чого в них швидко зростає вміст вуглекислого газу, накопичується вогкість, і повітря стає непридатним для використання. Насичене вуглекислотою повітря викликає у людей слабкість, сонливість, головний біль, задуху і може спровокувати розвиток багатьох захворювань. Підвищена вологість є причиною появи та поширення грибків, що також становить значну небезпеку для здоров’я. У зв’язку з цим сьогодні дуже гостро постало питання необхідності використання в укриттях механічних систем вентиляції.

 

Вентиляція бомбосховищ та протирадіаційних укриттів

Споруди цієї категорії мають у своєму складі необхідні системи життєзабезпечення і розраховані на перебування людей протягом не менш ніж 48 годин. Це повністю герметичні споруди, які захищають не тільки від уламків та снарядів, а й від засобів хімічного та біологічного ураження. Ключовою вимогою до таких споруд є наявність якісної вентиляції та фільтраційного обладнання, яке б здійснювало очищення зовнішнього повітря та запобігало потраплянню всередину пилу (в тому числі радіаційного), біологічних аерозолів, отруйних речовин тощо. Водночас вентиляція має підтримувати в укритті надлишковий тиск, що дозволить унеможливити проникнення в приміщення забрудненого повітря через щілини та мікротріщини в будівельних конструкціях.

Системи вентиляції таких укриттів передбачають роботу у двох режимах – чистої вентиляції та фільтровентиляції. У режимі чистої вентиляції подавання очищеного вуличного повітря має забезпечувати необхідний повітрообмін та видалення з приміщення надлишку тепла та вологи. У режимі фільтровентиляції повітря, яке надходить у прихисток, має очищуватися від газоподібних засобів масового ураження, аерозолів і пилу. Під час роботи в першому режимі система вентиляції має підтримувати нормальну безперервну роботу протягом 48 годин, у другому режимі – протягом 12 годин. В окремих випадках передбачається повна ізоляція приміщення від зовнішнього повітря. У цьому разі система має забезпечити регенерацію внутрішнього повітря протягом шести годин.

Проєктування систем вентиляції укриттів передбачає наявність такого обладнання: вентилятори необхідної продуктивності; повітропроводи; забірні канали повітря, що працюють у кількох режимах; противибухові пристрої з розширювальними камерами на забірних та витяжних каналах; протипилові фільтри; фільтри-поглиначі, які очищують вхідне повітря від радіаційного пилу, біологічних аерозолів, хімічних речовин; теплоємні фільтри; герметичні клапани.

 

Вентиляція простих укриттів

Особливістю приміщень цієї категорії є те, що вони не непридатні для використання в якості бомбосховищ і не призначені для тимчасового перебування в них великої кількості людей. Наприклад, у підвалах передбачено мінімальну природну вентиляцію, якої вистачає лише на підтримання приміщень у належному санітарному стані. Тобто підвали вентилюються рівно настільки, щоб у них не накопичувалася волога і внаслідок цього не поширювався грибок. Забезпечити необхідний повітрообмін у разі перебування в підвалі десятків і сотень людей природна вентиляція не в змозі. Також вона не передбачає фільтрацію повітря, яке надходить з вулиці, від пилу та інших забруднювальних речовин, що вкрай важливо у разі обстрілів та обвалення будівельних конструкцій.

Враховуючи широку мережу простих укриттів у країні та їхнє високе завантаження під час війни, проблема з провітрюванням цих приміщень має розвʼязуватися максимально оперативно. Виходом тут може стати забезпечення укриттів системами механічної вентиляції з функціями рекуперації тепла, фільтрації повітря та його догрівання. Існують два варіанти вирішення цього питання.

 

Рішення 1: механічна припливна вентиляція з догріванням повітря + витяжна вентиляція

Цей варіант оптимальний у таких випадках:

  • при обмеженому бюджеті на систему вентиляції та наявності резервних потужностей для нагрівання повітря;
  • при постійному використанні приміщення (в режимі тривоги);
  • при підтриманні системою опалення мінімально допустимої температури внутрішнього повітря та необхідності додаткового догрівання приміщення.

Перевагою такої системи вентиляції є простота монтажу та експлуатації. Її можна використовувати як стаціонарну з доукомплектуванням додатковими елементами (охолодження) при облаштуванні підвальних приміщень для цілорічного використання. До недоліків системи можна віднести порівняно велике споживання енергії на нагрівання зовнішнього повітря.

Такий варіант системи може бути реалізований на базі припливних установок ВЕНТС МПА…Е та ВЕНТС ВПА із вбудованою автоматикою та витяжного вентилятора ВЕНТС ВКПФ, що працює синхронно з «приточкою». Для зниження рівня шуму до нормативних параметрів та запобігання передаванню вібрації по повітропроводах передбачене установлення шумоглушників та гнучких вставок. Для запобігання мимовільному перетіканню повітря при вимкненому обладнанні може використовуватися клапан з електроприводом на припливній системі та зворотний клапан – на витяжний. Повітрозабір та викидання повітря здійснюються повітропроводами, розміщеними на фасадах будівлі. Прокладання повітропроводів передбачене відкритим способом. Розподіл та видалення повітря може здійснюватися за допомогою дворядних регульованих решіток серії ДР, що дозволяє відрегулювати напрямок роздавання та витрати повітря.

Рішення 2: припливно-витяжна система з рекуперацією тепла та догріванням повітря

Таке рішення є дорожчим у реалізації, але водночас набагато економічнішим в експлуатаційних витратах. Тому його доцільно використовувати у разі постійної експлуатації приміщень. Ця система містить вбудовану автоматику і завдяки рекуперації тепла створює менше навантаження на мережі енергопостачання.

Система вентиляції може бути реалізована на базі припливно-витяжної установки з рекуперацією тепла ВЕНТС ВУТ/ВУЕ ПБЕ ЄС. Для зниження рівня шуму до нормативних параметрів та запобігання передаванню вібрації по повітропроводах передбачено встановлення шумоглушників та гнучких вставок. Для запобігання мимовільному перетіканню повітря при вимкненому обладнанні може використовуватися клапан з електроприводом на припливній системі та зворотний клапан – на витяжний. Повітрозабір та викидання повітря можуть проводитися з використанням однорядних металевих решіток серії МВМК. Прокладання повітропроводів передбачене відкритим способом. Краще використовувати повітропроводи круглого перерізу, які мають деякі переваги перед прямокутними. Розподіл та видалення повітря передбачені за допомогою пластикових дифузорів серії МВ…ПФ. При їх використанні доцільно ставити дросель-клапани на кожен розподільник повітря, що дозволить відрегулювати систему на робочі параметри.

Вентс пропонує…

Компанія «Вентиляційні системи» має багаторічний досвід виробництва вентиляційного обладнання та аксесуарів для виконання завдань будь-якої складності на будь-яких об’єктах, зокрема для вентиляції укриттів усіх категорій. Перелік обладнання включає промислові осьові та відцентрові вентилятори, канальні вентилятори, припливно-витяжні установки, децентралізовані пристрої, модульні повітрообробні агрегати, системи повітряного опалення та протидимної вентиляції, повітропроводи, повітророзподільні пристрої, великий вибір аксесуарів та супутніх елементів, з якими можна ознайомитись ТУТ.

Читайте також

9 Бер 2023

Провітрюй приміщення без втрат тепла

7 Гру 2021

Вентс забезпечив кліматичним обладнанням найбільший в Україні торговельно-розважальний центр

10 Лис 2021

Юлія Двораковська: «Для нової інноваційної клініки ми обрали обладнання Вентс»

8 Лип 2021

Вентиляція світового рівня

21 Тра 2021

Вчені визнали провідну роль вентиляції в боротьбі з поширенням COVID-19

6 Тра 2021

Вентс проводить комплекс робіт із організації систем мікроклімату у відомій клініці

29 Кві 2021

Як подбати про безпечне повітря у будинку? Частина 3

8 Кві 2021

Обладнання Вентс підтверджує свою енергоефективність

10 Лют 2021

Вентиляцію грузинської клініки забезпечує обладнання ВЕНТС

29 Гру 2020

Як подбати про безпечне повітря у будинку? Частина 2

24 Лис 2020

Як подбати про безпечне повітря в будинку? Частина 1

16 Лис 2020

Обладнання Вентс у всіх куточках світу

29 Тра 2020

Чисте повітря проти вірусних захворювань

4 Тра 2020

Вентиляція в мобільних госпіталях: світова практика та вентиляційні рішення

2 Кві 2020

Вентиляція в медустановах: захист від вірусів та чисте повітря

1 Кві 2020

На шляху до досконалості

11 Бер 2020

Вентиляція на раз, два, три

20 Лют 2020

Космічна подорож

11 Лют 2020

Розумна вентиляція

5 Лют 2020

Кохання під мікроскопом

29 Січ 2020

Повітряні сили

21 Січ 2020

Операція «Децентралізація»

14 Січ 2020

Життя без сміття

3 Січ 2020

Повітря молодості

18 Гру 2019

Сонце в бокалі

16 Гру 2019

Приборкування диму та вогню

12 Гру 2019

У пошуках кисню та фітонцидів

5 Гру 2019

Місто майбутнього

28 Лис 2019

Обережно, пил!

20 Лис 2019

10 негативних наслідків поганої вентиляції в житловому приміщенні

14 Лис 2019

Загадки білого континенту

8 Лис 2019

Мисливці за вуглекислим газом

7 Лис 2019

Зелений клімат-контроль

4 Лис 2019

Без шуму і пилу та зайвих витрат

1 Лис 2019

Повітряна тривога!

25 Чер 2019

Спінений поліпропілен: про користь суперматеріалу

19 Жов 2015

Камінний вентилятор КАМ – економне тепло у Вашій оселі

6 Сер 2014

Антибактеріальне покриття вентиляційного устаткування ВЕНТС

27 Бер 2014

Основи вентиляції для гідропоніки

22 Жов 2012

Провітрювачі ВЕНТС ТвінФреш – гроза підступного газу радон

Голосування
Чи допомагають Вам розсилки новин стежити за новинками?

результати

Loading ... Loading ...
Вересень 2023
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
« Тра    
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930